Już 8 czerwca na scenę festiwalu Blues na Świecie wyjdzie prawdziwa legenda światowego bluesa, jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii – Robben Ford. To artysta, którego gitarowe solówki do dziś są “biblią” dla milionów fanów tego instrumentu. Galeria nazwisk mistrzów, z którymi tworzył, wręcz onieśmiela: Miles Davis, Bob Dylan, John Scofield, George Harrison, Marcus Miller, a nawet hard-rockowy Kiss.

Jego pierwszym instrumentem nie była jednak gitara. Mając dziesięć lat zafascynował się grą na saksofonie. Trzy lata później usłyszał jednak gitarzystę bluesowego Mike’a Bloomfielda i od tego czasu jego największą miłością pozostaje gitara.

Magazyn “Musician” umieścił Forda w zestawieniu 100 najlepszych gitarzystów w historii muzyki. Obecny na scenie od czterech dekad artysta, zaliczany jest do najwybitniejszych postaci światowego bluesa oraz gigantów gitary. Styl, w którym się porusza to niezwykła mieszanka bluesa, jazzu i rocka.

Od taty Robbena do szalonego Kiss

W 1969 roku, w wieku 18 lat, przeniósł się do San Francisco, gdzie stworzył Charles Ford Band (nazwany tak na cześć jego ojca, który był również gitarzystą). Grupa błyskawicznie znalazła uznanie jako muzycy sesyjni, a jej debiutem był występ na płycie Charliego Musselwhite’a.

Solowym debiutem Robbena Forda był jazzowy album “Schizophonic” wydany w 1976 roku. Tytuł, jaki nadał albumowi był żartem, z jego “schizofrenicznego” grania. Utwory na tej płycie wykonywał bowiem grając na dwóch instrumentach: saksofonie i gitarze. Trzy lata później powstała płyta “The Inside Story” z udziałem zespołu, który potem przyjął nazwę Yellowjackets.

W 1982, Ford był jednym z niewielu gitarzystów zaproszonych przez sławny zespół KISS, do nagrań na album “Creatures of the Night”, gdzie zagrał partie gitary prowadzącej w utworach “Rock And Roll Hell” i “I Still Love You”. W 1986 roku wraz z Milesem Davis’em nagrał “The Complete Miles Davis at Montreux”.

W 1988 roku Ford nagrał utwór “Talk to Your Daughter”, który jest uważany za bluesowo-jazzowy klasyk. W ostatniej dekadzie XX wieku grał głównie jazz, ale pracował także nad nagraniami dla Boba Dylana, Bonnie Raitt i Rickie Lee Jonesa, po czym założył Robben Ford & the Blue Line, którego tytułowy album z 1992 roku był nominowany do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album Bluesowy, i zdobył nagrodę WC Handy Blues. Ogólnie, Robben Ford był aż pięciokrotnie nominowany do Grammy.

Nie przegapcie spotkania z Robbenem!

Robben Ford bardzo chętnie dzieli się z młodymi muzykami swoją wiedzą. Każdy występ na festiwalu wiąże się zazwyczaj z działaniem edukacyjnym.

Tak samo będzie w Świeciu, gdzie Ford przeprowadzi masterclass-spotkanie “Meet and greet”, podczas którego podzieli się swoją wiedzą z młodymi gitarzystami. Dowiedz się więcej: klik.

Blues na Świecie – line-up marzeń

Line-up Blues na Świecie 2019 “wbija w ziemię” fanów bluesa, funku i jazzu. Oprócz Robbena Forda, usłyszymy zdobywcę Grammy Jona Cleary’ego (zagra z grupą The Absolute Monster Gentlemen), zobaczymy mistrza chicagowskiego bluesa i funku Carlosa Johnsona, dwukrotnie nominowanego do Grammy laureata polskiego Fryderyka (zagra z amerykańsko-polskim składem Hoodoo Band & Brass Company). Będzie też znany z Wishbone Ash i Leningrad Cowboys fiński gitarzysta Ben Granfelt. Pełny program na stronie internetowej i Facebooku festiwalu.

9. Blues na Świecie Festival odbędzie się w dniach 7-8 czerwca 2019 roku w Świeciu (kujawsko-pomorskie). Organizatorem festiwalu jest Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu nad Wisłą. Dyrektorem artystycznym BNŚ jest Tomasz Stanny.

Bilety i karnety do nabycia w serwisie eBilet.

Kup bilety na festiwal >>> TUTAJ!

Skip to content